FAQ
Jak już zostało wspomniane, rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej pozwalającej odzyskać ciepło, stała się ostatnimi czasy bardzo popularna w domach jednorodzinnych. Poszczególne instalacje wentylacji mechanicznej różnią się jednak między sobą, dlatego warto przyjrzeć się materiałom, z których zostały wykonane, ich kształtom, sztywności oraz sposobowi prowadzenia.
I tak, jeśli chodzi o materiały, z których wykonany jest wymiennik ciepła w rekuperatorze, na rynku można spotkać się z: aluminium, stalą, plastikiem czy innymi tworzywami sztucznymi. Oczywiste jest to, że najlepszym przewodnikiem ciepła jest aluminium, dlatego tak istotne jest aby wymiennik w rekuperatorze był z tego materiału wykonany.
Widzimy więc, że wszystko może mieć swoje znaczenie. Istotna jest zarówno cena, jak i komfort użytkowania czy etap budowy domu. Dlatego warto dokładnie zastanowić się, zanim zbyt pochopnie dokonamy zakupu – warto inwestować zarówno w skuteczny rekuperator oraz dobrą instalację, ponieważ w perspektywie kilku lat, dokonana przez nas inwestycja nam się opłaci.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy. Oprócz instalacji wentylacji mechanicznej, instalujemy pompy ciepła powietrzne oraz pompy głębinowe. Zajmujemy się również wierceniem studni głębinowych.
Planując instalację rekuperacji w swoim domu, musimy pamiętać, że w grę wchodzi nie tylko urządzenie o sporych nierzadko wymiarach, lecz również gęsta sieć przewodów. Jeśli mamy własny strych, garaż czy kotłownie sprawa jest prostsza – można tam swobodnie przeprowadzić kanały wentylacyjne, a samo urządzenie umiejscowić w jednym z jego pomieszczeń. Jeśli zaś chodzi o wentylację w budynku kilkupiętrowym, wielorodzinnym, wtedy pomogą nam specjaliści, z których pomocy powinniśmy skorzystać.
Odpowiedni projekt oraz precyzyjny plan instalacji pomoże uniknąć ewentualnych problemów.
Również nasza firma Ci pomoże, służymy bowiem fachowym doradztwem i z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.
Dom pasywny spełniać musi kilka niezbędnych warunków. Absolutną podstawą jest zerowy bilans ciepła, bez względu na porę roku. Aby go uzyskać, budynek musi być całkowicie szczelny i nie może wymagać dodatkowego ochładzania czy źródeł ciepła. Jeśli więc izolujemy swój dom – kładziemy styropian, uszczelniamy okna czy drzwi, to zmierzamy do uzyskania efektu podobnego do tego, jaki dają budynki pasywne. Musimy mieć jednak świadomość, że udaremniamy wtedy naturalną wentylację, gdyż przerywamy w sztuczny sposób dostawy świeżego powietrza z zewnątrz.
W takich sytuacjach idealnym wyjściem są właśnie rekuperatory. Do ich zalet należy:
- oszczędność np. na drogiej stolarce okiennej
- zyski wynikające z ograniczenia ogrzewania
- zniwelowanie wysokiej wilgotności powietrza
- przefiltrowane powietrze bez obecności w nim alergenów, pyłków, zarodników grzybów, czy po prostu kurzu.
Sporym wyzwaniem jest uzyskanie szczelnego, pasywnego domu i jednocześnie pogodzenie go z chęcią zamontowania kominka. Jest on przecież nie tylko źródłem ciepła, lecz również bardzo estetycznym elementem każdego wnętrza. Jak więc połączyć rekuperację i kominek? Na szczęście odpowiadając na potrzeby użytkowników wymyślono systemy z tak zwaną zamkniętą komorą. W tym rozwiązaniu kominek pobiera powietrze do spalania nie z pomieszczenia, a z zewnątrz. Doprowadzane jest ono specjalnym kanałem, połączonym z dolną częścią wkładu. Tak długo więc, póki nie otworzymy drzwiczek, będziemy mieć zupełnie szczelny układ. Warto przy tym zadbać o kilka elementów.
Chcąc wykorzystać ciepło z kominka można wykonać tzw. Dystrybucje Gorącego Powietrza (DGP). Należy przy tym pamięć że tego typu instalacja jest wykonana ze specjalnych materiałów wysokotemperaturowych i z większości przypadków nie należy jej łączyć z instalacją rekuperacji. Dopuszcza się podłączenie nawiewu DGP z nawiewem z rekuperacji pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia przed wysoką temperaturą podczas palenia w kominku oraz niską temperaturą gdy nie palimy w kominku (niepotrzebne wychładzanie nawiewanego powietrza do pomieszczeń). Nie należy łączyć DGP z wyciągiem rekuperacji ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia wymiennika i wentylatorów zbyt wysoką temperaturą.
Na zakończenie warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, pogodzenia rekuperacji i okapu kuchennego. Podobnie jak w przypadku kominka, wentylacja nawiewno-wywiewna musi być w takim przypadku dokładnie przemyślana. Zwłaszcza, że nie sprawdzają się stosowane w okapach filtry tłuszczowe i w niedługim czasie prowadzą do osadzenia się tłuszczu na ściankach instalacji wentylacyjnej, na wymienniku czy na wentylatorach.
Jak więc wyprowadzać powietrze z okapu? Zasadniczo istnieją trzy możliwości: wpięcie kanału od okapu do bezużytecznego kanału wentylacji grawitacyjnej, wyprowadzenie go na dach lub na boczną ścianę kuchni (zawsze zastosowana powinna być klapka, uniemożliwiająca powrót odprowadzanego powietrza).